0

Zmiany w podatkach od 1 stycznia 2019. Co nas czeka?

Ministerstwo Finansów pracuje nad szeregiem zmian dla podatników, jak i przedsiębiorców, opartych na programie 3xP, a więc ma być prosto, przejrzyście i przyjaźnie. Minister finansów Teresa Czerwińska zapowiada: – Docelowo zamierzamy zlikwidować podatkową niepewność, bardziej dokuczliwą od obowiązków podatkowych.

 

Przyjrzyjmy się więc najważniejszym planowanym zmianom:

 

1. Obowiązek raportowania schematów podatkowych.

Ministerstwo Finansów zapowiada wprowadzenie, od dawna już zapowiadanego, obowiązku raportowania schematów podatkowych. Dotknie on m.in. doradców podatkowych, radców prawnych, czy innych ekspertów. Jak przekonuje resort, nowy obowiązek nie naruszy tajemnicy zawodowej, gdyż promotor będzie mógł zasłonić się jej obowiązkiem. Będzie on jednak musiał poinformować swojego klienta, iż ten w ciągu 30 dni musi przekazać do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) informacje o wdrożonym schemacie podatkowym.

 

2. Zmiany w klauzuli generalnej przeciw unikaniu opodatkowania.

W tym przypadku gdy fiskus wyda decyzję z zastosowaniem klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania na podatnika, będzie mógł nałożyć dodatkową sankcję wynoszącą 40 proc. korzyści podatkowej. W wyjątkowych sytuacjach sankcja ta może wynieść 10 proc. lub może zostać podwojona.

 

3. Exit-tax.

Ministerstwo ma w planach wprowadzić tzw. Exit-tax, czyli podatek od niezrealizowanych zysków kapitałowych. Chodzi tu o przedsiębiorców, którzy wygenerowali zyski w danym kraju i przed opodatkowaniem ich przenieśli siedzibę firmy za granice lub zmienili miejsce rezydencji podatkowej.
W przypadku osób fizycznych zachowujących się podobnie, jak zastrzega resort, opodatkowany będzie wyłącznie majątek o wartości przekraczającej 2 mln zł, jeżeli składniki majątku nie będą związane z działalnością gospodarczą podatnika.

 

4. Korzystanie z kopii certyfikatów rezydencji.

Ministerstwo Finansów posługiwanie się przez podatników kopiami certyfikatów rezydencji, co obecnie jest wykluczone. Będzie to dużym ułatwieniem, jednakże dotyczyć będzie jedynie usług doradczych, księgowych, badania rynku, prawnych, reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze. Dodatkowo informacje zawarte na kopii certyfikatu rezydencji nie będą budziły żadnych wątpliwości,  kwota należności zaś nie przekroczy 10 tys. rocznie na rzecz jednego podatnika.

 

5. Podatek od dochodu walutami wirtualnymi.

Zgodnie z projektem za waluty wirtualne uznawane są krypto waluty np. Bitcoin oraz tzw. scentralizowane waluty wirtualne (np. WebMoney). Dochody uzyskane z ich obrotu mają podlegać opodatkowaniu w wysokości 19 proc. Będą one kwalifikowane jako przychody z kapitałów pieniężnych albo zysków kapitałowych, przy czym nie mają być łączone z innymi przychodami z kapitałów pieniężnych czy zysków kapitałowych. Wymiana pomiędzy walutami wirtualnymi pozostanie obojętna w podatku dochodowym. Niestety podatnik nie będzie mógł odliczyć od innych dochodów strat poniesionych z obrotu krypto walutami. Dodać należy, iż podatek ten nie obejmie podmiotów świadczących usługi w zakresie wymiany krypto walut i środków płatniczych np. giełd i kantorów cyfrowych walut.

 

6. Obniżenie CIT dla małych podatników.

Z 15 procent na 9 procent ma zostać obniżony podatek dochodowy od osób prywatnych dla małych i średnich firm, u których przychody w danym roku nie przekroczyły równowartości 1,2 mln euro, jak i dla zakładających działalność gospodarczą.

 

7. Zmiany dotyczące zasad rozliczania firmowych samochodów.

Resort zapowiada podwyższenie limitu amortyzacji aut osobowych z 20 tys. euro do 150 tys. Dodatkowo rezygnację z kilometrówki, zrównanie limitu odpisów amortyzacyjnych samochodów osobowych z kosztami ich leasingu operacyjnego. Ponadto, co może nie spodobać się przedsiębiorcom, ministerstwo chce, aby rozliczenie firmowy samochodów odbywało się jak z VAT. Jeżeli przedsiębiorca wykorzystuje auto firmowe w celach prywatnych, odliczy 50 procent VAT i zaliczy jedynie połowę kwoty do kosztów uzyskania przychodów. W przypadku wykorzystywania samochodu prywatnego odliczyć będzie można jedynie 20 procent.

 

8. Ulga Innovation Box.

Przedsiębiorcy uzyskujący dochody z komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych będą mogli skorzystać z obniżonej stawki. Ma ona wynieść 5 proc.

 

9. Ulga mieszkaniowa.

Planowane jest wydłużenie czasu, z 2 do 3 lat, w jakim ma nastąpić wydatkowanie na nabycie, także to ostateczne, własności innego mieszkania czy domu celem skorzystania z tzw. ulgi mieszkaniowej.

 

10. Rozliczenie wspólne dla spóźnialskich.

Ministerstwo ma w planach uchylić przepis uzależniający uprawnienie do preferencyjnego opodatkowania rozliczenia dochodów małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci od terminowego złożenia zeznania podatkowego.

 

11. Wprowadzenie zmian odnoszących się do spadkobierców zbywających nieruchomości nabyte w drodze spadku.

Zmiany mają polegać na tym, aby okres, wynoszący 5 lat, w którym odziedziczony dom lub mieszkanie można sprzedać bez podatku, był liczony od czasu nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, a nie od nabycia przez spadkobiercę. Poszerzony ma zostać także zakres zwolnienia w PIT i CIT przy sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.

Dodaj komentarz